Συνεχίσθηκε για δεύτερη ημέρα το Φεστιβάλ του ΔΟΠΠΑΧ

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 6 Ιουνίου 2018

Με δρώμενα από τα παιδιά των Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης και εργαστήρια για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών, συνεχίσθηκε χθες Τρίτη 5 Ιουνίου, στο θέατρο “Ορέστης Μακρής,” το 4ο Φεστιβάλ του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας Προστασίας και Αλληλεγγύης του Δήμου Χαλκιδέων.

Στην σύντομη ομιλία του ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης αναφέρθηκε στον θεσμό των Κέντρων Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (ΚΔΑΠ), τον οποίο ο Δήμος στηρίζει με κάθε τρόπο, με σκοπό να βοηθήσει κυρίως τις οικονομικά ασθενέστερες οικογένειες.

Υπογράμμισε ότι τα ΚΔΑΠ είναι πιστοποιημένες εκπαιδευτικές δομές, όπου τα παιδιά απασχολούνται δημιουργικά, δωρεάν, σε ώρες εκτός σχολικού ωραρίου.

Μάλιστα, ο Δήμαρχος διευκρίνισε ότι σήμερα απασχολούνται στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης του Δήμου Χαλκιδέων περίπου 400 παιδιά ηλικίας 5-12 ετών και επιπλέον εργάζεται σημαντικός αριθμός εκπαιδευτικών.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ακόμη ο πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΧ Σωτήρης Ανυφαντής και ο αντιπρόεδρος Κώστας Μπαρούτας, ενώ τις ευχές του εξέφρασε και ο πανοσ. Αρχιμανδρίτης π.. Δαμασκηνός Παπακωνσταντίνου.

Η δεύτερη ημέρα του Φεστιβάλ ολοκληρώθηκε με συναυλία από τους XANA ZOO.