Συνεχίζεται η ανάπλαση της πλατείας Μυκαλλησού στο Οντάθι από τον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023

Συνεχίζεται το έργο ανάπλασης της πλατείας «Μυκαλλησού» στο Οντάθι και στο σημείο βρέθηκαν σήμερα, Τετάρτη 26 Απριλίου 2023, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ο Αντιδήμαρχος της Δ.Ε. Ανθηδόνος Κωνσταντίνος Καρβούνης και ο Αντιδήμαρχος Έργων Βασίλης Γουρνής.
Υπενθυμίζουμε ότι το έργο, συμβατικού ποσού 851.098,92 ευρώ με Φ.Π.Α., χρηματοδοτείται κατά το 60% από το Πράσινο Ταμείο και κατά 40% από ίδιους πόρους του Δήμου Χαλκιδέων και περιλαμβάνει τις εξής εργασίες:
• Αναβάθμιση των χώρων πράσινου
• Χάραξη περιπατητικού και ποδηλατικού μονοπατιού, σε κυκλική διάταξη και σχεδιαστική σύνθεση με ράμπες
• Τοποθέτηση 4 σκεπαστών καθιστικών χώρων
• Διατήρηση και ποιοτική αναβάθμιση της υφιστάμενης παιδικής χαράς
• Διαμόρφωση ραμπών για πρόσβαση σε Άτομα με Αναπηρία
• Συμπλήρωση και αντικατάσταση υφιστάμενων στοιχείων του αστικού εξοπλισμού (φωτισμός, κάδοι απορριμμάτων, παγκάκια, όργανα παιδικών χαρών κλπ)