Συνεχίζονται τα έργα στη Δημοτική Ενότητα Νέας Αρτάκης

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα έργα ανάπλασης κοινόχρηστων χώρων στη Δημοτική Ενότητα Νέας Αρτάκης και συγκεκριμένα:
1. Η ανάπλαση του περιβάλλοντος χώρου του Κέντρου Δήμητρα (πρώην ΚΕΓΕ) και της οδού Υψηλάντη, όπου προβλέπονται εργασίες:
• αντικατάστασης και προμήθειας – τοποθέτησης αστικού εξοπλισμού (παγκάκια, κάδοι, βρύση, πέργκολες)
• φύτευσης δένδρων και θάμνων
• νέα εγκατάσταση υπόγειου συστήματος άρδευσης, πλήρως αυτοματοποιημένου και με δυνατότητες ελέγχου
• στον περιβάλλοντα χώρο των εγκαταστάσεων του Κέντρου Δήμητρα, σε 6 στρέμματα περίπου θα γίνουν νέες φυτεύσεις δένδρων, εγκατάσταση χλοοτάπητα, νέα εγκατάσταση υπόγειου συστήματος άρδευσης και προμήθεια αστικού εξοπλισμού (φωτοβολταϊκά φώτα, παγκάκια, κάδοι, βρύση).
2. Η ανάπλαση των οδών Αγίου Νικολάου, Αγίου Όρους και Σπυρ. Αθανασίου, οι οποίοι υπέστησαν ζημιές από την θεομηνία «Θάλεια» και περιλαμβάνει εργασίες:
• επίστρωσης δαπέδων με νέες πλάκες μαρμάρου
• κατασκευές ξύλινων καθιστικών
• εγκατάσταση νέου φωτισμού
• βελτίωση του δικτύου ομβρίων υδάτων
• νέες φυτεύσεις