Συνεχίζονται οι ασφαλτοστρώσεις στον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2017

Συνεχίζοντας το πρόγραμμα ασφαλτοστρώσεων δρόμων, το Τμήμα Έργων Αυτεπιστασίας του Δήμου Χαλκιδέων προχώρησε σε το διήμερο 21 και 22 Μαρτίου στην τοποθέτηση ασφαλτικού τάπητα σε δρόμους της Δημοτικής Ενότητας Αυλίδας.

Η παρέμβαση αφορούσε κυρίως στον παραλιακό δρόμο, στην περιοχή “Μαλαματίνα”, που είχε και τα μεγαλύτερα προβλήματα, τα οποία αποκαταστάθηκαν. Σημειώνεται ότι έχουν προηγηθεί ασφαλτοστρώσεις στις Δημοτικές Ενότητες Ανθηδόνας και Ληλαντίων, συνεχίζονται σε κάποιες περιοχές της Χαλκίδας και από την αρχή της επόμενης εβδομάδας θα ξεκινήσουν στη Ν. Αρτάκη. Για τον σκοπό αυτό, τις τελευταίες τρεις ημέρες διαμορφώνεται με ειδικό μηχάνημα ο δρόμος που διέρχεται μπροστά από το Δημαρχείο Ν. Αρτάκης, έτσι ώστε να είναι έτοιμος για την τοποθέτηση ασφαλτικού τάπητα.

Όπως δήλωσε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων Β. Καθαροσπόρης, με το πρόγραμμα ασφαλτοστρώσεων με αυτεπιστασία, επιδιώκεται να καλυφθούν άμεσες ανάγκες σε όλες τις Δημοτικές Ενότητες και ειδικά εκεί που δημιουργήθηκαν σοβαρά προβλήματα κατά τη διάρκεια του φετινού χειμώνα.