Συνεδρίασε το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023

Συνεδρίασε το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Χαλκιδέων χθες, Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023 και πριν την έναρξη της συνεδρίασης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των Τεμπών.
Η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα ενημέρωσε τα μέλη σχετικά με τα κτίρια των ΕΠΑ.Λ, τα αποτελέσματα των ελέγχων από Επιτροπή Μηχανικών – υπαλλήλων της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων και για την εκπόνηση πλήρους μελέτης στατικής επάρκειας, η οποία έχει ήδη ξεκινήσει. Επιπλέον, ζήτησε από τις Δημοτικές παρατάξεις να ορίσουν, ως εκπρόσωπό τους, έναν αιρετό, ώστε να ενημερώνονται συνεχώς για τα τεχνικά θέματα και όσα προκύπτουν από την μελέτη.
Μεταξύ των θεμάτων, ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία η 1η υποχρεωτική αναμόρφωση του Προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023 και ομόφωνα η πρόσληψη προσωπικού, μέσω του προγράμματος επιχορήγησης από την ΔΥΠΑ, για την μακροχρόνια απασχόληση ανέργων ηλικίας 55 έως 67 ετών, καθώς και η υποβολή αιτήματος στο ΥΠ.ΕΣ για χρηματοδότηση της 1ης συμπληρωματικής σύμβασης, συνολικού ποσού 1.109.449,79 ευρώ, για το έργο «Αποκατάσταση, ανάδειξη, ανάπτυξη και λειτουργική επανένταξη της Δημοτικής Αγοράς Χαλκίδας», στην οποία περιλαμβάνονται αυξομειώσεις σε ποσότητες εργασιών, οι οποίες προέκυψαν από τις επιμετρήσεις κατά την εκτέλεση του έργου.