Το Συνέδριο της ΚΕΔΕ, θέμα στο ΔΣ της ΠΕΔ Στερεάς.

Δράσεις, Νέα, Πολιτική / Δευτέρα, 27 Νοεμβρίου 2017

Θέσεις και προτεραιότητες της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, συζητήθηκαν στη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου στη Λαμία, ενόψει του Συνεδρίου της ΚΕΔΕ. Αφορούν κυρίως θεσμικά ζητήματα, καθώς θέμα του Συνεδρίου της ΚΕΔΕ είναι η μεταρρύθμιση στο μοντέλο λειτουργίας Κράτους και Αυτοδιοίκησης.

Στην τοποθέτησή του, στη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΠΕΔ Στερεάς, ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης τόνισε ότι το κυρίαρχο ζήτημα είναι η αποκέντρωση αρμοδιοτήτων και πόρων προς την Τοπική Αυτοδιοίκηση και έπειται η αλλαγή στο εκλογικό σύστημα.

Επίσης ο Δήμαρχος Χαλκιδέων αναφέρθηκε στο τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλοι οι Δήμοι, με τους ασφυκτικούς ελέγχους, που είναι πλέον έλεγχοι σκοπιμότητας και όχι νομιμότητας, με αποτέλεσμα να φρενάρει κάθε λειτουργία του Δήμου.