Συνέντευξη του Δημάρχου Χαλκιδέων στο Mega

Πολιτική / Τρίτη, 1 Μαρτίου 2016

Στην εκπομπή του Μεγάλου Καναλιού “Κοινωνία Ώρα Μέγκα” που παρουσιάζουν ο Δημήτρης Καμπουράκης και ο Γιώργος Οικονομέας, φιλοξενήθηκε σήμερα, Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου, το πρωί, ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.

Είχε την ευκαιρία να μιλήσει για διάφορες αθλητικές και άλλες δράσεις που έχει αναλάβει ο Δήμος Χαλκιδέων τη φετινή χρονιά, όπως είναι  το Θαλασσινό Καρναβάλι, που θα κορυφωθεί στις 13 Μαρτίου, η διοργάνωση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Νέων Ανδρών από 15 μέχρι 24 Ιουλίου κ.α

Παράλληλα, ο δήμαρχος μίλησε για τους σημαντικούς ανθρώπους που ανέδειξε η Χαλκίδα, όπως ο Νίκος Σκαλκώτας, ο Γιάννης Σκαρίμπας, ο Δημήτρης Μυταράς και διευκρίνισε   ότι και ο Αριστοτέλης έλκει την καταγωγή του από την Χαλκίδα (λόγω της μητέρας του Φαιστιάδας) ενώ και ο  ίδιος έζησε στην πόλη μας τον τελευταίο χρόνο της ζωής του.

Σημειώνεται ότι το 2016 ανακηρύχθηκε από την UNESCO σε επετειακό έτος Αριστοτέλη .

Τέλος, ο Χρήστος Παγώνης μίλησε και για το υψηλό επίπεδο υπηρεσιών που παρέχουν οι επαγγελματίες της περιοχής του Δήμου Χαλκιδέων σε ντόπιους και επισκέπτες.