Σύσκεψη κι έκτακτα μέτρα πρόληψης στον Δήμο Χαλκιδέων, λόγω του ακραίου κινδύνου πυρκαγιάς – κατάσταση συναγερμού

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 6 Αυγούστου 2021

Σύσκεψη πραγματοποιήθηκε χθες, Πέμπτη 5 Αυγούστου 2021, στο Δημοτικό Κατάστημα του Βασιλικού, κατόπιν πρόσκλησης της Δημάρχου Χαλκιδέων Έλενας Βάκα, στην οποία συμμετείχαν αιρετοί και υπάλληλοι του Δήμου Χαλκιδέων, καθώς και ομοσπονδιακοί θηροφύλακες και συνεργαζόμενες εθελοντικές ομάδες.

Κύριο θέμα ήταν η προετοιμασία του μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας, λόγω του ακραίου κινδύνου πυρκαγιάς – κατάσταση συναγερμού (κατηγορία 5) που προβλέπεται για σήμερα, Παρασκευή 6 Αυγούστου 2021.
Κατά τη σύσκεψη συζητήθηκαν έκτακτα μέτρα πρόληψης κι αντιμετώπισης για τυχόν πρόκληση πυρκαγιάς στον Δήμο Χαλκιδέων και καθορίστηκαν οι πιο επικίνδυνες περιοχές και συγκεκριμένα αποφασίστηκαν:
1. 24ωρες περιπολίες, οι οποίες ήδη ξεκίνησαν από το βράδυ της Πέμπτης
2. 24ωρη φύλαξη των αλσυλλίων
3. Απαγόρευση εισόδου στο αλσύλλιο του Φάρου (για όσο διάστημα διαρκεί η κατάσταση συναγερμού)
4. Ισχυρή σύσταση για αποφυγή μετακινήσεων εντός των αλσυλλίων
Όλα τα μηχανήματα, τα πυροσβεστικά οχήματα κι οι υδροφόρες του Δήμου Χαλκιδέων είναι σε επιφυλακή και το ανθρώπινο δυναμικό σε αυξημένη ετοιμότητα.
Υπενθυμίζουμε ότι σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης ή σε περιπτώσεις που αντιληφθείτε κάποια εστία πυρκαγιάς, παρακαλούμε επικοινωνήστε στα παρακάτω τηλέφωνα:
•Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας:
6977656962
•Πρόεδρος Δ.Ε.Υ.Α.Χ:
6977075688
•Αντιδήμαρχος Δ.Ε.Ανθηδόνος:
6936556356
•Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Αυλίδος:
6932534041
•Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Ληλαντίων:
6971991653
•Αντιδήμαρχος Δ.Ε. Νέας Αρτάκης:
6937455996
•Υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας:
6971815871
•Δ/ντης Τεχνικών Υπηρεσιών Δ.Ε.Υ.Α.Χ:
6948834316
«Ο Δήμος Χαλκιδέων επαγρυπνά. Οι συνθήκες είναι ήδη δύσκολες, καθώς όλες οι πυροσβεστικές δυνάμεις και οι δυνάμεις των Σωμάτων Ασφαλείας έχουν ριχτεί στη μάχη για την κατάσβεση πολλαπλών μετώπων και ιδιαίτερα σε αυτό της Βόρειας Εύβοιας. Συστήνουμε σε όλους τους πολίτες και τους επισκέπτες να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες της Πολιτικής Προστασίας, τις σημάνσεις, αλλά και τις υποδείξεις των ειδικών και να μην προβαίνουν σε ενέργειες που μπορούν να αποτελέσουν την αρχή ενός μεγάλου κακού.», δήλωσε σχετικά η Δήμαρχος Χαλκιδέων.