Το θέμα των διοδίων στη συνεδρίαση της ΠΕΔ Στερεάς Ελλάδας

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 8 Νοεμβρίου 2016

Ομόφωνα αποδεκτή, έκανε το Διοικητικό Συμβούλιο της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, την πρόταση του δημάρχου Χαλκιδέων Χρήστου Παγώνη να συμπεριληφθεί στα θέματα του ετήσιου τακτικού συνεδρίου της, στα Καμένα Βούρλα, το καθολικό αίτημα των Ευβοέων προς την κεντρική εξουσία, να μην τοποθετηθούν μετωπικά διόδια στο δρόμο Σχηματάρι – Χαλκίδα.
Για το θέμα των διοδίων, ο δήμαρχος Χαλκιδέων τόνισε μεταξύ άλλων:
“Δυστυχώς, το Κράτος αγνοεί επί πολλά χρόνια την αγωνία των Ευβοέων να αποκτήσει ο νομός μας σύγχρονο οδικό δίκτυο. Αντίθετα ζητά από τους Ευβοείς να πληρώσουν για την αποπληρωμή της Ιονίας Οδού, ενός δρόμου που βρίσκεται στο άλλο άκρο της Ελλάδας”. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, “πρόκειται για τον απόλυτο παραλογισμό, αφού δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη περίπτωση εναλλακτικό οδικό δίκτυο που να είναι ασφαλές”.
Η συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΠΕΔ Στερεάς πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου στη Λαμία και αφορούσε κυρίως στην οριστικοποίηση των εισηγήσεων για το τακτικό της συνέδριο, την προσεχή Παρασκευή και Σάββατο.