Τηλεδιάσκεψη με τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων πραγματοποίησε η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 28 Μαΐου 2020

Τηλεδιάσκεψη με τους επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων, πραγματοποίησε σήμερα, Πέμπτη 28 Μαΐου, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ενόψει της επικείμενης δια περιφοράς συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Χαλκιδέων, που θα πραγματοποιηθεί αύριο, Παρασκευή 29 Μαΐου. Στην τηλεδιάσκεψη συμμετείχαν οι κ. Χρήστος Παγώνης, κ. Βασίλης Καθαροσπόρης, κα. Γρανέττα Τσιβίκα και κα. Ελένη Μιντζιφίρη.
Η Δήμαρχος ενημέρωσε τους επικεφαλής για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην προγραμματική σύμβαση που θα συναφθεί με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας για το έργο της Δημοτικής Αγοράς Χαλκίδας, για την υποβολή πρότασης συμμετοχής του Δήμου στην ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για τις 100 Έξυπνες Πόλεις και για τη συγκρότηση της Τουριστικής Επιτροπής του Δήμου Χαλκιδέων. Επιπλέον, αναφέρθηκε σε όλα τα μέτρα που έχουν ληφθεί κατά του κορονοϊού από τον Δήμο και ιδιαίτερα για την εύρυθμη και ασφαλή επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων. Στη συνέχεια, ο κ. Παγώνης ζήτησε ενημέρωση για τη μηνυτήρια αναφορά που αφορά στην υπόθεση των καυσίμων του Δήμου Χαλκιδέων. Η Δήμαρχος δήλωσε την πρόθεσή της να πραγματοποιηθεί ειδική συνεδρίαση για το θέμα αυτό, όπως και για την υπόθεση των χαμένων μηχανημάτων από το εργοτάξιο.