Την εύρεση εργασίας σε αστέγους του προγράμματος «Στέγαση και εργασία» προωθεί ο Δήμος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2023

Ενημερωτική συνάντηση με στελέχη του Ο.Α.Ε.Δ Χαλκίδας πραγματοποίησαν ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Κοινωνικής Πολιτικής, Πρόνοιας και Εθελοντισμού κ. Κώστας Ζέρβας, υπάλληλοι του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής και ωφελούμενοι του προγράμματος «Στέγαση και εργασία για αστέγους» του Δήμου Χαλκιδέων. Η συνάντηση έγινε με σκοπό να υλοποιηθεί ο δεύτερος στόχος του προγράμματος, η εύρεση εργασίας.
Τα στελέχη του Ο.Α.Ε.Δ ενημέρωσαν σχετικά με προγράμματα εργασίας του Ο.Α.Ε.Δ, προκειμένου να προωθηθεί η ένταξή των ωφελούμενων στην αγορά εργασίας και η υποστήριξή τους, ώστε να δραστηριοποιηθούν, µέσω της αυτοαπασχόλησης ή μέσω εναλλακτικών μορφών απασχόλησης.
Να σημειωθεί ότι ο πρώτος στόχος του προγράμματος, που αφορά στην στέγαση των ωφελούμενων, έχει υλοποιηθεί και ο Δήμος Χαλκιδέων έχει εξασφαλίσει κατοικία, κάλυψη ενοικίου, κάλυψη δαπανών οικοσκευής, κάλυψη λογαριασμών ΔΕΚΟ και κοινοχρήστων κ.α. σε όλους τους ωφελούμενους.