Τον προστάτη της Άγιο Τρύφωνα γιορτάζει σήμερα η Ν. Λάμψακος.

Δράσεις, Νέα, Χωρίς κατηγορία / Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου 2018

Τον προστάτη και πολιούχο της Άγιο Τρύφωνα, γιορτάζει σήμερα Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου, η Δημοτική Κοινότητα Νέας Λαμψάκου.

Στο πλαίσιο της γιορτής, ξεκίνησαν από χθες Τετάρτη στον ομώνυμο Ιερό Ναό, εορταστικές εκδηλώσεις, που περιελάμβαναν πανηγυρικό εσπερινό, στον οποίο προεξήρχε ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδας, πασιολογιότατος αρχιμανδρίτης π. Φιλόθεος Θεοχάρης.

Ακολούθησε η λιτάνευση και περιφορά της εικόνας του Αγίου στους κεντρικούς δρόμους της Ν. Λαμψάκου, με τη Φιλαρμονική του Δήμου Χαλκιδέων να προορεύεται και μέλη του τοπικού Πολιτιστικού Συλλόγου.

Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο Αντιδήμαρχος της ΔΕ Ληλαντίων Γεώργιος Γιογιός, η Πρόεδρος της Δημοτική Κοινότητας Ν. Λαμψάκου Παρασκευή Χατζηαντωνάκη, ο πρώην κοινοτάρχης Πολυχρόνης Τσιτίνης και πλήθος κόσμου.

Σήμερα το πρωί ξεκίνησε ο Όρθρος και η πανηγυρική Θεία Λειτουργία.