Τρόποι συνεργασίας της ΠΕΔ Στερεάς Ελλάδας

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 27 Σεπτεμβρίου 2017

Στη Λαμία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων (ΠΕΔ) Στερεάς Ελλάδας.

Στη διάρκεια της συνεδρίασης συζητήθηκε η διερεύνηση της δυνατότητας συνεργασίας με το Τεχνικό Επιμελητήριο, σχετικά με την καταγραφή των προβλημάτων στα σχολικά κτίρια, που ανέρχονται σε 813 σε όλη την Στερεά. Επίσης, συζητήθηκε το ενδεχόμενο συνεργασίας της ΠΕΔ Στερεάς με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας “Π. Μυλωνάς”, προκειμένου να πραγματοποιηθούν σε όλους τους Δήμους ενημερωτικές δράσεις για την ευαισθητοποίηση των τοπικών κοινωνιών σε τέτοια θέματα.

Τέλος, συζητήθηκε η διερεύνηση συνεργασίας με ΚΕΚ του ΟΑΕΔ για τη δωρεάν πραγματοποίηση προγραμμάτων κατάρτισης σε δημοτικούς υπαλλήλους, επαγγελματίες, αλλά και απλούς πολίτες.

Τον Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε στη συνεδρίαση ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, ενώ παρέστη και ο Πρόεδρος του Εποπτικού Συμβουλίου της ΠΕΔ Σωτήρης Ανυφαντής.