Ξεκινά μελέτη για την πυροπροστασία όλων των σχολικών μονάδων του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2022

Υπεγράφη την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022, η σύμβαση για τη «Μελέτη πυροπροστασίας σε σχολικές μονάδες – δομές του Δ. Χαλκιδέων», από τη Δήμαρχο Χαλκιδέων Έλενα Βάκα και την ανάδοχο εταιρεία.
Η μελέτη, συμβατικού ποσού 130.337,49 ευρώ (με Φ.Π.Α), χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ» και αποτελεί προϋπόθεση ώστε, μετά την έγκρισή της από την Πυροσβεστική Υπηρεσία και τη σύνταξη των τευχών δημοπράτησης, ο Δήμος Χαλκιδέων να προχωρήσει στην υλοποίηση των μέτρων πυροπροστασίας και στη συντήρηση του υπάρχοντος εξοπλισμού στο σύνολο των σχολικών δομών του.
Επιπλέον, κρίνεται άκρως απαραίτητη και αναγκαία, κυρίως για λόγους ασφάλειας ανθρώπινων ζωών, κτιριακών και ηλεκτρομηχανολογικών υποδομών, αποκατάστασης της ομαλής λειτουργίας και συμμόρφωσης με τους ισχύοντες κανονισμούς των σχολικών κτηρίων ως προς την πυρασφάλειά τους, εφόσον θα οδηγήσει στην έκδοση Πιστοποιητικού Πυροπροστασίας.
Η συνολική διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε 7 μήνες.