Ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις του συλλόγου ”Το Κάστρο”

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 8 Ιουλίου 2017
Με ομιλία του σεβ. μητροπολίτη Χαλκιδος κ. Χρυσοστόμου και βυζαντινούς ύμνους ξεκίνησαν το βράδυ της Παρασκευής 7 Ιουλίου οι τριήμερες εκδηλώσεις του Συλλόγου Πολιτών ”Το Κάστρο”.
Συγκεκριμένα, στον ιερό ναό της Αγ. Παρασκευής η χορωδία της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος απέδωσε βυζαντινούς ύμνους και στη συνέχεια ο σεβ. μητροπολίτης κ. Χρυσόστομος μίλησε για το ευρύ πνεύμα της Ορθοδοξίας, διευκρινίζοντας ότι έχει αυτήν τη διάσταση επειδή είναι κατ’ εξοχήν θεϊκό.
Παρών στην εκδήλωση ήταν και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος συνεχάρη τον κ. Χρυσόστομο για την εμπεριστατωμένη ομιλία του, καθώς και τη χορωδία.
Παρέστησαν επίσης εκ μέρους του Δήμου Χαλκιδέων ο αντιδήμαρχος Γιώργος Μπουραντάς και ο δημοτικός σύμβουλος Μάνος Μπαλογιάννης.