Ξεκίνησαν οι εργασίες στο γήπεδο Παραλίας Αυλίδας

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 16 Ιανουαρίου 2018

Από τον Δήμο Χαλκιδέων ξεκίνησαν οι εργασίες για τη ριζική ανακατασκευή του γηπέδου ποδοσφαίρου στην Παραλία Αυλίδας, που περιλαμβάνουν και την προμήθεια και τοποθέτηση συνθετικού τάπητα στον αγωνιστικό χώρο, προϋπολογισμού 249.892€
Συγκεκριμένα, από συνεργεία του Τμήματος Εκτέλεσης Έργων Αυτεπιστασίας του Δήμου Χαλκιδέων, ξεκίνησαν χθες Δευτέρα 15 Ιανουαρίου οι εργασίες εξωραϊσμού και αναμόρφωσης των αποδυτηρίων του γηπέδου, καθώς και η επισκευή των δικτύων ηλεκτροφωτισμού των πυλώνων του, έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για βραδινές προπονήσεις.
Στη συνέχεια θα γίνει η τοποθέτηση του συνθετικού τάπητα, αφού διαμορφωθεί η στάθμη του υπάρχοντος γηπέδου με στρώση άμμου, έτσι ώστε να εξομαλυνθούν οι κλίσεις του.
Όπως τόνισε ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων Βασίλης Καθαροσπόρης, με τη συγκεκριμένη αθλητική εγκατάσταση, γίνεται πράξη η υπόσχεση της κατασκευής του γηπέδου της Παραλίας Αυλίδας. Τόνισε ακόμη ότι μέσα στο 2018 έχουν προγραμματιστεί να ανακατασκευαστούν τα γήπεδα ποδοσφαίρου στον Βούρκο και στην Κάνηθο, καθώς και ο περιβάλλον χώρος του Κλειστού Γυμναστηρίου Βαθέος Αυλίδος.