Υπογραφή σύμβασης για την εκτέλεση του έργου “Αποκατάσταση υφιστάμενων υποδομών κοινοχρήστου χώρου παραλιακού μετώπου Λευκαντίου, Δ.Ε. Ληλαντίων, Δήμου Χαλκιδέων, κατόπιν θεομηνίας της 08 και 09-08-20”

Νέα / Δευτέρα, 7 Δεκεμβρίου 2020

Υπεγράφη την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020, από τη Δήμαρχο Χαλκιδέων Έλενα Βάκα και τον ανάδοχο του έργου, σύμβαση για την εκτέλεση του έργου “Αποκατάσταση υφιστάμενων υποδομών κοινοχρήστου χώρου παραλιακού μετώπου Λευκαντίου, Δ.Ε. Ληλαντίων, Δήμου Χαλκιδέων, κατόπιν θεομηνίας της 08 και 09-08-20”, προϋπολογισμού 245.350,42 ευρώ με Φ.Π.Α..
Το παραπάνω έργο προβλέπει εργασίες αποκατάστασης των εκτεταμένων ζημιών, που προκλήθηκαν από τη θεομηνία της 9ης Αυγούστου, στους κοινόχρηστους χώρους, τις υποδομές και τα δίκτυα υδροσυλλογής, ώστε να επιτευχθεί η άρση του κινδύνου στην κίνηση των οχημάτων και των πεζών καθώς και πλημμυρών λόγω βροχοπτώσεων και συγκεκριμένα περιλαμβάνονται:
1. Ανακατασκευή του τοιχίου αντιστήριξης επί της παραλίας σε σημεία βλαβών
2. Ανακατασκευή των πεζοδρομίων που έχουν υποστεί ζημιές
3. Αποκατάσταση αγωγών των δικτύων απορροής των ομβρίων υδάτων που εκβάλουν στην παραλία
4. Βελτίωση με επαύξηση της επιφάνειας των υφιστάμενων φρεατίων υδροσυλλογής στις καθέτους οδούς
5. Ανακατασκευή της παραλιακής οδού με ασφαλτόστρωση
Η αποπεράτωση του έργου θα γίνει εντός τεσσάρων (4) μηνών από την ημέρα υπογραφής της σύμβασης.
#dimoschalkideon #chalkida