Υλοποίηση Εφαρμογών Έξυπνης Πόλης Δήμου Χαλκιδέων

Χωρίς κατηγορία / Τετάρτη, 31 Ιουλίου 2024

Σύμφωνα με την υπ’ αρ. 164553 ΕΞ /10-11-2022 Απόφαση ένταξης του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών (ΑΔΑ: ΨΥΠΤΗ-5Τ2) εντάχθηκε το έργο με τίτλο «Υλοποίηση Εφαρμογών Έξυπνης Πόλης Δήμου Χαλκιδέων» στο πλαίσιο του έργου «ΔΗΜΟΣ ΧΑΛΚΙΔΕΩΝ – Υποέργο 1 – Ελληνικές Έξυπνες Πόλεις: Επενδύσεις σε υποδομές και συστήματα SSC για ένα βιώσιμο & πράσινο αστικό μέλλον», προϋπολογισθείσας συνολικής δημόσιας δαπάνης 2.970.000,00€ στο Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση – NextGeneration EU.

Ο Δήμος Χαλκιδέων ήταν ο 2ος Δήμος πανελλαδικά που πέτυχε την ένταξη και εξασφάλισε χρηματοδότηση από το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας.

Με το έργο αυτό, ο Δήμος αναβαθμίζει την καθημερινότητα και την ποιότητα ζωής των πολιτών, διαμορφώνει ελκυστικό περιβάλλον για την εγκατάσταση και επιχειρηματική απασχόληση νέων ανθρώπων και δημιουργεί «έξυπνο» και βιώσιμο τουριστικό μοντέλο 12 μηνών, με προϋποθέσεις ανάπτυξης της κοινωνικής οικονομίας», αναφέρει στην ανακοίνωσή του.

Συγκεκριμένα, προβλέπονται οι εξής «έξυπνες» εφαρμογές:

1.Βελτιστοποίηση κυκλοφορίας

• Ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης ελεγχόμενης στάθμευσης και πληροφοριών κινητικότητας
  • Σύστημα έξυπνων διαβάσεων πεζών

2.Διαχείριση περιβαλλοντικών πόρων

• Εφαρμογές και συστήματα βελτιστοποίησης της αποκομιδής απορριμμάτων
  • Εφαρμογές και συστήματα υποστήριξης ενεργειακής εξοικονόμησης

3.Κοινωνική φροντίδα και υγεία

• Παροχή υπηρεσιών τηλεϊατρικής και τηλεφροντίδας
  • Εφαρμογή – πληροφοριακό σύστημα υποστήριξης κοινωνικών υπηρεσιών και πρόνοιας

4.Πολίτης, Διαβίωση, Απασχόληση, Επιχειρηματικότητα

• Οργάνωση και λειτουργία Co-Working Spaces – Ψηφιακοί νομάδες
  • Εφαρμογή υποστήριξης της νέας επιχειρηματικότητας, επιχειρηματικής διασύνδεσης, διαχείρισης συνεργατικών χώρων εργασίας και διασύνδεσης μελών, ειδικών, μεντόρων και επενδυτικών κεφαλαίων
  • Εφαρμογή διαδραστικών διαβουλεύσεων και συλλογικής λήψης αποφάσεων, διαχείρισης εθελοντισμού

5.Μητροπολιτικά Ασύρματα Δίκτυα (WiFi)

6.Κεντρικά συστήματα πληροφόρησης και επίβλεψης

• Κεντρική, ενιαία πλατφόρμα διαχείρισης και συλλογής δεδομένων των δράσεων ευφυούς μετασχηματισμού του Δήμου
  • Ανάπτυξη μοντελοποίησης πληροφοριών κτιρίου και ψηφιακού διδύμου
  • Ηλεκτρονικές υπηρεσίες ψηφιακού μετασχηματισμού Δήμου, για την ευφυή πόλη και εξυπηρέτησης δημοτών

Το Έργο αυτό έχει συνολικό προϋπολογισμό 2.970.000,00€ και περιλαμβάνει τα παρακάτω υποέργα :

1.Υλοποίηση Εφαρμογών Έξυπνης Πόλης Δήμου Χαλκιδέων.
2.Παροχή Υπηρεσιών Συμβούλου Τεχνικής Υποστήριξης για τον συντονισμό, τη διοίκηση και τη διαχείριση του έργου “Δράσεις Έξυπνης Πόλης του Δήμου Χαλκιδέων”.

ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ